Minden amit Ausztráliáról tudnod kell!
SZAKKÉPZÉS

Miért érdemes ausztráliai szakképzésre jelentkezni?

  • Többféle időtartamban (6 hónap - 2,5 év), több szinten végezhető tanfolyam közül választhatsz
  • Egyszerű, rugalmas beiratkozási feltételek (nincs felvételi, csak érettségi és nyelvtudás kell)
  • Már a rövid távú, akár féléves tanfolyam elvégzésével is egy jól hasznosítható szakmai végzettség lesz a kezedben, de minél magasabb szintű szaktanfolyamot végzel, annál magasabb beosztású állásokra tudsz jelentkezni
  • Akár 1-2 év alatt olyan "jól csengő" oklevelet kapsz, mint Diploma of Business, Diploma of Hospitality Management, ráadásul angol nyelven.
  • A szakképzési rendszerben megszerzett végzettségeket (Diploma, Advanced Diploma) továbbtanulás esetén be tudod számíttatni egy egyetemi képzés időtartamába
  • Az ausztráliai letelepedés, munkavállalás szempontjából különösen keresett szakmák közül nagyon sokat ezekben a szakképzési iskolákban sajátíthatsz el
  • Ha "kipróbálni" szeretnéd az ausztrál oktatási rendszert, a szakképző tanfolyamok költségkímélőbb, sokkal olcsóbb megoldást jelentenek, mint egyből egy egyetemi tandíj befizetése
Milyen iskolákban tanulhatok?
Megkülönböztetjük az állami/TAFE intézeteket és a magán tulajdonban lévő szakképző iskolákat (college, institute, school). Fontos, hogy megértsd: bár az ausztrál szakképzések a kinti főiskolai szintnek felelnek meg, NE olyan főiskolai oktatásra gondolj, számíts, mint Magyarországon. Sokkal közelebb jár az valósághoz, ha az ausztrál főiskolai szakképzési programokat a magyar OKJ-s végzettséget adó szaktanfolyami képzésekhez hasonlítjuk.
Milyen szakmákra, szakokra lehet jelentkezni?
Könnyebb olyat kérdezni, hogy mit nem tanulhatsz :), hiszen Ausztráliában is mindenféle szakmára szükség van, és ezekre a szakképzésekre a külföldi diákok is beiratkozhatnak. Íme néhány népszerű, illetve különleges szaktanfolyam: üzleti manager (marketing, management szakirány), könyvelő, informatikus, idegenforgalmi, vendéglátóipari manager, szakács, cukrász, fodrász, autószerelő, légkondicionáló szerelő, lakberendező, fotóművész, hangtechnikus, golf manager, fogtechnikus, filmkészítő, kertész, zsoké, divattervező, kozmetikus, sport/rekreációs manager, színész, szociális munkás, stb.
Milyen végzettséget kapok?
Az ausztrál szakképzések "szendvicsszerűen" egymásra épülő fokozatokból állnak. Az alacsonyabb szintű, rövidebb tanfolyamok végén ún. Certificate-et kapsz (I.-II.-III.-IV. szintű Oklevél, a IV. fokozat a legmagasabb), ami egy adott szakmában való alapszintű jártasságot bizonyít. További kurzus elvégzése után pedig megkapod a magasabb szintű, Diploma vagy Advanced Diploma végzettséget, ami szakmenedzser szintű állások betöltésére jogosít fel.
Milyen időtartamúak a képzések?
A 3 hónaptól 3 évig terjedően többféle időtartamban tanulhatsz az ausztrál szakképzéseken. A alacsonyabb szintű oklevelet beszámítják a magasabb végzettséget adó tanfolyam időtartamába. Ha pl. elvégzel egy rövidebb, 6 hónapos Certificate III. szintű tanfolyamot, majd beiratkozol egy 2 éves Diploma kurzusra ugyanazon a szakon, akkor az első félév alól felmentést kapsz, és 1,5 év alatt megkapod a diploma végzettséget.
Mikor kezdődnek a képzések?
Február eleje (1.-2. hétfője) a legfontosabb beiratkozási időpont Ausztráliában. Ez náluk a "szeptemberi iskolakezdés". A népszerű képzéseken a 2. félévben, július közepén is be lehet iratkozni. A magániskolák még ennél is rugalmasabbak: a modul rendszerű oktatás lehetővé teszi, hogy akár havonta is indítsák a tanfolyamaikat. Tehát bármelyik hónapban kezdhetsz, és nem maradsz le semmiről. Az iskolák adatlapjain megtalálod a pontos kezdési időpontokat.
Van jelentkezési határidő?
A szakképzésekre nincs jelentkezési határidő a külföldi diákok számára. Akár az utolsó pillanatban is szívesen fogadják a jelentkezésedet, és nagyon gyorsan elintézik a beiratkozásodat. Persze, vannak olyan felkapott programok, amelyekre gyorsabban betelnek a helyek, ezért oda érdemes már jó korán elküldeni a jelentkezési dokumentumokat. Az OZICO munkatársai segítenek, hogy időben és sikeresen bonyolódjon le a jelentkezésed.
Mik a beiratkozási feltételek, kell felvételizni?

Az ausztrál szakképzésekre nem kell felvételizni. 3 alapvető dolog kell, hogy felvegyenek:

  • Középiskolai végzettség (gimis vagy szakközepes érettségi, a jegyek nem fontosak :))
  • Középszintű angol nyelvtudás, amiről még részletesen olvashatsz
  • Befizetni az első féléves tandíjat

Bizonyos képzésekre (pl. fotós, színész) kérhetnek portfoliót, bemutatkozó anyagot is küldeni

Milyen angol nyelvtudás szükséges a beiratkozáshoz?
A hivatalos nyelvi követelmény az IELTS nyelvvizsga academic típusából elért 5,5 pont. Ez a magyar viszonyok között a középfokú nyelvtudásnak felel meg (bár sajnos a Rigó utcai nyelvvizsgát nem ismerik el Ausztráliában). A rugalmasságukról ismert magán iskolákban nem feltétlenül kell nyelvvizsga papírt bemutassál, más módon is (házi szintfelmérő, más nyelvvizsga stb.) igazolhatod a nyelvtudásod. További információkat kapsz munkatársainktól.
Hogyan kell jelentkezni?
Kitöltjük az iskolai jelentkezési lapot. Mellékeljük hozzá az érettségi bizonyítványodat (melyről az angol nyelvű fordítást ingyenesen elkészíti számodra az OZICO) és az angol nyelvtudásodat igazoló dokumentumot. Munkatársaink elküldik a jelentkezési anyagodat az iskolának (téged semmilyen költség nem terhel). Az iskola néhány napon belül elküldi a fogadó levelet, hogy sikeresen felvételt nyertél :), és hogy mennyi tandíjat kell befizessél.
Nehéz a tanulás a szakképzéseken?
A magyar oktatási rendszeren "edződött" diákoknak egyáltalán nem kell tartaniuk az ausztrál szakképzések iskolai követelményeitől. Mi sokkal több "magoláshoz", vizsga stresszhez vagyunk szokva. Persze, azért kell tanulni, házi feladatot írni, gyakorolni. De a magyar hallgatók nagyon-nagyon szép iskolai eredményeket érnek el, miközben marad idejük a munkavállalásra, szórakozásra is.
Hogyan tanítanak?
A szakképzések teljesen az alapról indulnak, semmilyen előzetes szaktudást nem várnak el tőled. Pl. ha informatikai képzésre iratkozol be (Diploma of Information Technology), ott indul el az oktatás, hogy "hol kell bekapcsolni a számítógépet". A szakképzéseken nagyon gyakorlatias, szakma orientált oktatás folyik. Kevés az elmélet, annál több a praktikus tudnivaló. Nem is tantárgyakat tanítanak, hanem készségeket (competency unit), amiket tényleg hasznosíthatsz később a munkádban. Sok szakképzésnek kötelező része 300-900 órás szakmai gyakorlat.
Hogyan épül fel a tanév, mikor vannak szünetek?
A "klasszikus" iskolaév február közepétől december közepéig tart (ez jellemző az állami, TAFE iskolákra). A magán iskolákban, ahol szinte havonta be lehet iratkozni, inkább csak "term"-ek, rövid tanítási ciklusok vannak. A tanítási ciklusok között vannak a szünetek:
Nyári szünet: dec. közepe - febr. közepe (8 hét), Téli szünet: július eleje (2 hét)
Tavaszi szünet: okt. közepe (2 hét), Őszi szünet: márc.-ápr. (2 hét, húsvét körül)
Nehezek a vizsgák, nehéz a vizsgaidőszak?
A szakképző iskolákban nincs vizsgaidőszak. Az órákon folyamatosan mérik fel, hogy hogyan haladsz, fejlődsz, a végső érdemjegybe nagy százalékban számít bele a félév során beadott házi feladatok, órai beszámolók, gyakorlati vizsgák. Ezek után az utolsó, záró vizsgákat már nem is érzed meg.
Mi van, ha megbukok egy tantárgyból?
Először is pozitív hozzáállás: nem fogsz megbukni!!! :) A magyar diákok 85-95%-os teszteket írnak, az ausztrál tanárok komoly elismeréssel nyilatkoznak róluk. Itt csak azt kell tudjad, amit valóban meg is tanítanak neked. És a befizetett tandíjért cserébe te is minél többet szeretnél nyilván megtanulni. Mindenesetre, ha egy tantárgy nem sikerül, pótvizsga díj ellenében leteheted újra, de közben tovább haladsz a tanulmányaiddal.
Milyenek az iskolák?
Az állami TAFE iskolák igazi komplexumok, több nagy iskolaépülettel a város több pontján. Professzionálisan felszerelt tanműhelyek, laborok biztosítják a diákok számára a gyakorlati oktatást. Emellett internet termek, könyvtár, étkezde, adminisztrációs irodák segítik a több ezer hallgató életét. A belvárosi magán iskolák kicsit jobban hasonlítanak a vállalati irodákra, a képzéseik elméleti jellegéből adódóan, de itt is sok szolgáltatást vehetnek igénybe a diákok.
Milyenek lesznek a tanáraim?
Az ausztrál szakképző iskolákban csak tanári végzettséggel és legalább 3 éves, a szakmában szerzett gyakorlattal taníthatnak a tanárok. Nagyon sok oktató az iskolai állása mellett saját vállalkozást vezet, ténylegesen dolgozik abban a szakmában, amit tanít. Ez biztosítja, hogy mindig naprakész ismereteket fogsz hallani a tanáraidtól, és akár a későbbi elhelyezkedésedben is számíthatsz az ő szakmai kapcsolataikra.
Milyenek lesznek az osztálytársaim?
Az állami TAFE iskolákba járnak az ausztrál diákok, velük jársz egy osztályba, és igazán ausztrál környezetben érezheted magad. (persze itt is lesznek külföldi hallgatók). A magán iskolákban túlnyomórészt külföldi diákok tanulnak (főleg az olcsóbb tanfolyamokon, ahol nem is találsz helybeli jelentkezőt). Itt a tanárok is figyelembe veszik, hogy nem anyanyelvi diákokhoz beszélnek, és kicsit "leegyszerűsítik" a szókincset, tananyagot.
Be lehet számíttatni a korábbi tanulmányaimat, tapasztalataimat?
Igen, az ausztrál oktatási rendszer előírásai szerint a korábbi szakirányú tanulmányokra, sőt akár szakmai tapasztalatokra is kaphatsz felmentést. Nemcsak az ausztráliai végzettségekre vonatkozik ez, hanem magyarországi végzettségre, megkezdett iskolai tanulmányokra is. Ezáltal lerövidítheted a kinti tanulást, időt és pénzt takarítasz meg. A procedúra a "Recognition of Prior Learning" (RPL), az OZICO munkatársai segítenek a jelentkezésben.
Válthatok iskolát?
Iskolát a meglévő tanuló vízumod időtartama alatt nem változtathatsz (vagy legalábbis a vízumod első évében, ha több évre szóló vízumot kaptál). Amikor lejár a meglévő tanuló vízumod és meghosszabbítod Ausztráliában, akkor teljesen más, új iskolát is választhatsz, akár egy másik városban is. A vízum érvényessége alatt egy iskolán belül változtatsz képzést, és ha az iskola több helyszínen/városban is oktat, akkor átmehetsz egy másik "campus"-ára.
Mennyit ér az ausztrál végzettségem Magyarországon és külföldön?
Rengeteg előnyre számíthatsz egy ausztráliai szakvégzettséggel: Ausztrálián belül előnyben részesítik, amikor állásra jelentkezel, könnyebben kapod meg akár a letelepedési engedélyt is. Az angolszász országokban (Anglia, USA stb.) teljes mértékben ismerik és elismerik az ausztrál végzettségeket, szemben a magyar papírokkal. Magyarországon is nagyon jól mutat, amikor az állásinterjún egy angolszász országból származó, nemzetközileg elismert végzettséget és a kint töltött idő alatt szerzett profi nyelvtudást, szakmai tapasztalatot tudsz felmutatni.
Hol fogok lakni?
Többféle szállás lehetőség közül is választhatsz, az igényeidnek, körülményeidnek (pl. együtt utazó család), pénztárcádnak megfelelően. Például: családi elhelyezés ausztrál vendéglátóknál (homestay), turista szálló (backpackers hostel), motel, hotel, kollégium, albérlet, lakás, apartman bérlés stb. Honlapunkon részletesen olvashatsz a különböző rövid és hosszú távú szállás típusok jellemzőiről.
Milyen szolgáltatások vannak az iskolákban?
Az iskolák odafigyelnek arra, hogy teljes élmény legyen az "ausztrál út", és nem csak a tanulás szempontjából. Az iskolákban olyan szolgáltatások várnak, mint pl: ingyenes internetezés, email, szállásszervezés, repülőtéri fogadás, munkaközvetítés, továbbtanulási tanácsadás, iskolai beiratkozás, segítség a tanuló vízum meghosszabbításához, szabadidős klubok, kulturális és sport programok, hétvégén kirándulások stb. Az iskolák adatlapjain részleteses olvashatsz ezekről.
Hol találhatóak az iskolák?
Sydney,Melbourne,Brisbane,Perth,Adelaide,Hobart,Cairns,Gold Coast,Canberra... Ausztrália minden nagyvárosában több partneriskolánk is vár rád. Az állami TAFE iskolák az ország egész területén megtalálhatóak, a nagyvárosokban éppúgy, mint a regionális, vidéki településeken (ami bevándorlási szempontból előnyös lehet). A magán szakiskolák általában a belvárosi üzleti negyedekben találhatóak modern irodaházakban, közel a szórakozási, lehetőségekhez, turisztikai látnivalókhoz, a tömegközlekedési csomópontok mentén.
Mennyi a tandíj és az egyéb költségek?

Az iskolának befizetendő költség több mindent magában foglal:

  • Kötelező díjak: tandíj, iskolai regisztrációs díj, egészségügyi biztosítás
  • Választható díjak: tankönyvek, taneszközök díja, szállás, reptéri transzfer, stb.

Személyre szabott költségkalkulációért hívd irodánkat.
Fontos: egyes szakképző iskolák jelentős tandíjkedvezményt is felkínálnak az OZICO szervezésében kiutazóknak, ezért érdemes rendszeresen böngészni
hírek, akciók oldalunkat is.

Vannak ösztöndíjak?
A szakképző iskolák jellemzően nem adnak nemzetközi ösztöndíjakat. Ugyanakkor több olyan partner iskolánk is van, ahol vonzó árajánlatok, komoly tandíjkedvezmények, akciós beiratkozási feltételek várnak rád. Erről többet olvashatsz a hírek, akciók oldalunkon. Az OZICO munkatársaival folytatott konzultáció során megtaláljuk számodra az a képzést, amely az elképzeléseidnek és pénztárcádnak egyaránt megfelel.
Van részletfizetési lehetőség?
Igen, elég befizetned csak az első féléves tandíjat, ennek ellenére akár egy hosszabb szakképzésre is előre megkapod végig a vízumot. Így akár egyből 1 vagy 2 éves tanuló vízumod is lehet. De dönthetsz úgyis, hogy csak féléves képzésre kérsz vízumot, és majd csak Ausztráliában hosszabbítod meg a tanulmányaidat. A lényeg, hogy minden félévben rendesen be kell fizetni az esedékes tandíjrészletet.
Kint beiratkozhatom további szakképzésre és meghosszabbíthatom a tanuló vízumot?
A tanuló vízumot rugalmasan, többször is meghosszabbíthatod Ausztráliában, anélkül, hogy ehhez vissza kellene jönnöd Magyarországra. Annyi kell hozzá, hogy befejezd az előző tanfolyamodat, beiratkozzál és befizessél egy következő képzésre, és interneten keresztül megigényeld az új tanuló vízumot. Az OZICO munkatársai Ausztrálián belül is rendelkezésedre állnak, segítenek neked az új képzés kiválasztásában, a beiratkozásban és a tanuló vízumod meghosszabbításában.
A tanulás mellett is dolgozhatok?
A szakképzések rugalmas órarendje (heti 20 óra tanítás) és az otthoni tanulás, felkészülés mellett marad arra időd, hogy dolgozzál. A tanuló vízum szabályai szerint az iskolai tanítás ideje alatt heti 20 órát dolgozhatsz legálisan, az iskolai szünetekben (ami évente kb. 3 hónap!) pedig korlátlanul, főállásban is dolgozhatsz hivatalosan. Ausztráliában munkatársaink segítenek neked a nyelvtudásodnak, szakmai tapasztalatodnak megfelelő diákmunkák feltérképezésében.
 
KÖSZÖNET

Nagyon köszönöm a sok segítséget különböző oldalaktól, ahonnan a tartalmat szedegettem össze, ezek külön modulban lesznek megtekinthetők.
Illetve köszönet a képekért a deviantart.com-nak, a kreditért a gportal.gportal.hu-nak.
Mégegyszer nagyon-nagyon kösziii :)


 
ÉRDEMES TUDNOD

 




 

 

 

Ausztrália örök rejtély....
Nemcsak azoknak akik a térképen nézegetve elmerülnek e távoli földdarabon, hanem a kontinensen élő emberek számára is. Ausztrália olyan ország, ahol több évtizedet is el lehet úgy tölteni, hogy minden nap nyújt új, érdekes élményeket, ahol a vad természetet képtelen az ember saját uralma alá vonni és ahol a sivatagtól a trópusokig a metropoliszok fényűzésétől az opálbányák sötét barlanglakásáig rengeteg felfedeznivalót talál az ideutazó. Az egyetlen kérdés csupán az: hol kezdjük el?


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?